Sieviete, kas tur pildspalvu kreisajā, bet baltu papiru ar mapi labajā rokā.

KĀ UZŅĒMĒJAM SAMAZINĀT PVN UZRĒĶINA RISKU

Bieži mums jautā, kā tad īsti novērtēt darījuma partneru uzticamību, lai “neuzrautos” uz PVN uzrēķiniem no VID puses. Kā pasargāt savu biznesu no nejaušas sadarbības ar blēžu firmām?

Nevar noliegt, ka šis tas beidzot ir paveikts arī no valsts iestāžu puses. Piemēram, šobrīd VID ir izveidojis datorizētu uzņēmumu uzticamības vērtējumu, ar kuru caur EDS gan var iepazīties tikai katrs uzņēmums pats par sevi. Vismaz pagaidām par citiem šādu informāciju neiegūsiet.

Tad vēl – ar 2018.gada 1.janvāri reģistrācijas slieksnis VID PVN maksātāju reģistrā ir noteikts 40 000 eiro apmērā. Šāds nosacījums mazina risku, ka PVN maksātāju reģistrā reģistrētos fiktīvi uzņēmumi, proti, tādi, kuriem jau sākotnēji nav nodoma veikt reālu saimniecisko darbību un kurus turpmāk izmantotu PVN izkrāpšanas shēmās.

Tātad slīcēju glābšana joprojām ir pašu rokās, tāpēc ikviens uzņēmējs tiek aicināts veikt savas pārbaudes pēc tamlīdzīga kontrolsaraksta:

Izpētiet datu bāzes

Uzsākot sadarbību ar jaunu darījumu partneri, vismaz pēc publiskajiem reģistriem (www.vid.gov.lvwww.lursoft.lv vai www.firmas.lvsankcijas.fid.gov.lvgoogle.lvsudzibas.lv) pārliecinieties par jaunā darījumu partnera reģistrācijas datu atbilstību Jums uzrādītajam, tā nomaksāto nodokļu apjomu valsts budžetā, tā darbinieku skaitu un nodotā gada pārskata rādītājiem.

Bieži vien aizdomīgās firmas pastāv līdz pirmajai pārbaudei. Tās savus gada pārskatus iesniedz ar novēlošanos vai to nedara vispār.

Pievērsiet uzmanību pamatkapitāla lielumam – lai gan ir atļauts uzsākt biznesu kaut ar 1 eiro kapitālu, liela daļa šaubīgo partneru būs izvēlējušies tieši šādus, minimālus ieguldījumus.

Nez, vai šis partneris joprojām ir PVN reģistrā? To varat pārbaudīt šeit.

Apciemojiet savu partneri

Nekautrējieties no savas vēlmes:
apciemot jauno darījumu partneri viņa juridiskajā adresē vai/un birojā,
apskatīt viņa preču noliktavu,
* noskaidrot viņa pamatlīdzekļu esamību, ar ko viņš gatavojas Jums nodrošināt pakalpojumu sniegšanu.

Piemēram, ja pasūtināt bukletus – vai piegādātāja rīcībā ir drukas iekārta un vai tas nodarbina kaut vienu darbinieku? Vismaz sevi, ja ne vairāk.

Var gadīties, ka partnera birojs dabā nemaz neeksistē – tā ir tikai pasta adrese.

Parunājieties ar jaunā sadarbības partnera amatpersonu, uzdodot viņam arī tādus varbūt neērtus jautājumus kā:
“Kā rīkosieties, ja Valsts ieņēmumu dienests Jūs izsauks sniegt paskaidrojumus par šo darījumu? Vai būsiet gatavs tos sniegt klātienē Talejas ielā 1, VID telpās?”

Atbilde ļaus noprast, vai šis nebūs tas gadījums, kad “par uzņēmuma amatpersonu kļuvu un darījuma attaisnojuma dokumentus parakstīju pēc trešo personu lūguma, darījumus veicis neesmu”, kad VID neapstiprinās PVN priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības nevienam no turpmākajās piegādēs iesaistītajiem uzņēmumiem. Jā, pat tiem, kas ar šo trešo personu vadīto uzņēmēju nav tieši sadarbojušies.

Zināms, ka VID neiedziļināsies un nemeklēs, kas ir šīs personas, kas konkrētā uzņēmuma vārdā un labā veic saimniecisko darbību, jo šie ķēdes uzņēmumi parasti auditēti netiek, jo ko tad no tiem var iekasēt!

Rūpīgi pārbaudiet rēķinus

Pievērsiet ļoti nopietnu un padziļinātu uzmanību rēķiniem jeb Darījumu attaisnojošiem dokumentiem.

Vai preču piegādes rēķinā minēts pārvadātājs un tā transportlīdzeklis? Vai visi rekvizīti ir precīzi?

Kāds reāls un komisks piemērs…
VID auditā, iepazīstoties ar preču iegādes dokumentiem, noskaidrojās, ka preču izsniedzējs, rēķinā norādot savu adresi (Rīga, Brīvības iela 380), ir pieļāvis kļūdu. Šī Rīgas garākā iela ir sadalīta 3 posmos: Brīvības bulvāris, Brīvības iela un Brīvības gatve. Ēku numerācija katrā nākamajā posmā tiek turpināta no iepriekšējā. Vietā, kur ēkai piešķirts 380.numurs, ielas nosaukums ir nevis “Brīvības iela”, bet “Brīvības gatve”…

Jums varbūt šķiet, ka cilvēkam var taču gadīties šādas kļūdas, taču VID ieskatā šī kļūda rēķinā uzskatāmi pierādot, ka rēķina izsniedzējs ir krāpnieks, ja jau pats nezina savu juridisko adresi. Attiecīgi tas liecinot par “formālu darījuma dokumentu noformēšanu ar mērķi nepamatoti izmantot priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības”. Savukārt pircējam, kas, saņemot rēķinu par precēm, tiešām nav zinājis par šādu Brīvības ielas numerācijas principu, tagad nu jāpierāda, ka rēķinā minētais darījums, neraugoties uz VID neapgāžamajiem secinājumiem, ir noticis.

Ārzemju investors vai blēdis?

Pieredze rāda, ka situācijās, kad darījums notiek ar uzņēmumu, kura valdes loceklis ir Baltkrievijas pilsonis, kuru pēc pilnvaras pārstāv latvietis, un kam bankas konts ir igauņu kredītiestādē, visbiežāk kaut kas nebūs kārtībā, lai gan teorētiski tāda situācija ir iespējama.

Tāpat VID viennozīmīgi uzskatīs par fiktīvu darījumu to, kur Jūs. piemēram, saņemat preci no Itālijas uzņēmuma (PVN maksātāja), taču transporta pakalpojumu sniedzējs CMR ir uzrādījis, ka prece vesta no Vācijas. VIDaprāt, tā ir klaja neatbilstība piegādātāja izsniegtajiem rēķiniem ar transporta pakalpojumu sniedzēja izsniegtajiem dokumentiem. Tāda prece, neskatoties uz to, ka Jūsu uzņēmums būs to pat pārdevis tālāk pircējiem, tiks uzskatīta kā no piegādātāja nesaņemta un tātad to Jums nav bijis iespējams arī pārdot.

Vēl nesen aizdomīgs šķita fakts, ka darījuma partnera konts ir atvērts nevis kādā no Latvijas kredītiestādēm, bet Lietuvas Paysera, Polijas, Ungārijas vai kādas citas valsts kredītiestādē. Ņemot vērā pie mums jaunāko tendenci aizvērt kontus kopā ar bankām, iespējams, drīzumā šķitīs šaubīgs tāds uzņēmums ar kontu kādā no Latvijas bankām…

Katrā ziņā, iesakām attiecības ar jauniem partneriem veidot pakāpeniski, gluži kā to dara bankas, izsniedzot kredītus. Sāciet ar mazākiem pasūtījumiem un tikai pēc saņemto pakalpojumu izvērtēšanas palieliniet apjomus!

Ceru, ka šī informācija Jums bija noderīga.

P.S. Jau nākamajā reizē atklāšu Jums 5 legālas metodes, kā Jums ietaupīt uzņēmuma ienākumu nodokli. Sekojiet līdzi ziņām Messenger!

Comments are closed.