Saspiestās monētas uz balta papīra ar cipariem

BLOĶĒTS KONTS: KO DARĪT?

Daudz ticis rakstīts par gadījumiem, kad ar tiesu izpildītāja rīkojumu tiek bloķēts bankas konts privātpersonām, taču sakarā ar dažādiem pārkāpumiem vai pat pirms šķietami aizdomīgiem darījumiem var tikt bloķēts arī uzņēmuma konts.

Piemēram, ja neesat laikus nomaksājuši nodokļus, VID var nodrošināties ar Jūsu konta bloķēšanu ienākošo summu paturēšanai, nosūtot bankai inkaso uzdevumu konkrētas nenomaksātās nodokļu summas apmērā.

Pret Jums var tikt vērsta piedziņa no zvērinātiem tiesu izpildītājiem, kā rezultātā var tikt bloķēts konts ienākošo summu vai konta atlikuma paturēšanai.

Tikmēr uzņēmumam nav nekādu iespēju veikt savus ikdienas pārskaitījumus. Nav arī iespējams atvērt jaunu kontu citās Latvijas bankās.

Pavisam noteikti īslaicīgi problēmas var risināt, atverot kontu citās valstīs, vēlams gan Eiropas Ekonomiskajā zonā, bet pamatproblēmas būs jārisina jebkurā gadījumā.

Cita lieta, ja kontu bez paskaidrojumiem slēdz pati banka.

Pēc mūsu pieredzes, nav īsti jēgas prasīt paskaidrojumus vai lūgties, jo ir taču vēl tik daudz citu banku – gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs!

Bankas cenšas “atkratīties” no vismazākajām aizdomām, jo ko gan citu darīt, esot zem FKTK lupas? Tā nu banķieri pie mums lēnām pārtop par nodokļu inspektoriem.

Kādi gadījumi bankām šķiet riskanti? Kad Jūsu uzņēmums izskatās pēc aizveramas “čaulas firmas”?

#1 Nav nodokļu maksājumu

Ar apgrozījumu salīdzinoši niecīga daļa tiek samaksāta nodokļos vai tādi netiek caur banku maksāti vispār.

Lai izvairītos no aizdomām, iesakām bankai iesniegt līgumus ar sadarbības partneriem.

#2 Nav ar administratīvajiem izdevumiem saistītu pārskaitījumu

Iesakām īres maksu, sakaru un komunālos izdevumus pārskaitīt caur to pašu kontu, caur kuru iet Jūsu reālās darbības miljoni.

#3 Lielu naudas summu izņemšana skaidrā naudā

Tas izskatās pēc dalības naudas atmazgāšanas shēmā, jo sevišķi tad, ja tiek izņemta uzreiz visa tikko ienākusī summa.

Iesakām norēķinus veikt ar pārskaitījumiem vai maksājumu kartēm praktiski atsakoties no skaidras naudas operācijām

#4 Minimālās algas

Tiek izmaksātas algas valsts noteiktajā minimālajā apmērā vai pat vēl mazāk

Ja Jums ir kāds pamatots iemesls šādai algai, jau iepriekš brīdiniet atbildīgo bankas darbinieku, bet noteikti tas neizslēgs VID interesi par šo lietu, jo ēnu ekonomika mūsu valstī diemžēl ieņem augstu līmeni.

#5 Šaubīgi sadarbības partneri

Bankām ir savi fiktīvo uzņēmumu un to valdes locekļu “melnie saraksti”. Pavisam droši būs, ja konsultēsieties ar savu banku par nākamā sadarbības partnera reputāciju bankas aprindās.

#6 Pēkšņs lielas summas pārskaitījums

Mūsu praksē bija gadījums, kad viena no Latvijas bankām 9 mēnešus iesaldēja klienta par nekustamo īpašumu saņemto pusmiljonu. Tas vēlāk tika atbloķēts. Protams, bez paskaidrojumiem.

Tāpēc iesakām pirms neraksturīgi liela pārskaitījuma konsultēties ar savu banku.

Piemēram, kādai Latvijas firmai kontā ienāca nauda no ASV Delaveras štata rezidenta aptuveni 5 miljonu eiro apmērā kā priekšapmaksa par kārtējo pasūtījumu, taču banka par to netika pabrīdināta. Tā nu nauda tika iesaldēta uz 11 mēnešiem bez jebkādiem paskaidrojumiem. Skaidrs, ka uzņēmums pa to laiku kļuva maksātnespējīgs…

Tāpēc vēlreiz – pabrīdiniet taču savu banku un iesniedziet savlaicīgi naudas izcelsmi pamatojošus dokumentus!

Par naudas izcelsmes avotiem domājiet ikdienā un uz katra soļa.

P.S. Bet jau nākamajā reizē ar praktiskiem piemēriem izskatīsim, kurš nodoklis Jums ir saimnieciski izdevīgāks: UIN vai MUN!

Comments are closed.