shemas-1110x550

BĪSTAMĀKĀS SHĒMAS NODOKĻU SAMAZINĀŠANAI

Kā jau varbūt zināt, par tīšu izvairīšanos no nodokļu nomaksas vai par ienākumu samazināšanu var tikt cauri ar soda naudām vai ar uzņēmuma saimnieciskās darbības apturēšanu.

Taču, ja valstij nodarītā skāde ir lielā apmērā (un šobrīd tie ir nieka 21500 eiro), Krimināllikuma 218. pantā ir paredzēts pat cietumsods. Ja nodarījums tiek veikts organizētā grupā – par atvaļinājumu Bahamu salās var aizmirst pat uz 10 gadiem.

Tīša izvairīšanās no nodokļu nomaksas parasti tiek pierādīta ar fiktīvu darījumu atklāšanu. Uzņēmējam nebūs paveicies, ja pret viņu būs savākti šādi tiešie blēdību pierādījumi:

“melnās kases” dokumenti vai faili;
liecinieku liecības;
audio, video vai telefona sarunu ieraksti

Ja šādu tiešo pierādījumu nav un uzņēmējs pats neatzīstas, kaut ko pierādīt kļūst stipri pagrūti. Tomēr iesakām izvairīties no tādām Finanšu policijai labi zināmām nodokļu samazināšanas shēmām kā fiktīviem darījumiem, kuru mērķis ir palielināt izdevumus un samazināt peļņu. Attiecīgi VID auditori cenšas pierādīt faktu, ka darījumi faktiski nav notikuši, nopratinot vadītājus, grāmatvežus un citas iesaistītās personas. Tiek pieprasīti līgumi, pavadzīmes, transporta dokumenti, tiek meklētas neatbilstības.

Var gadīties, ka uzņēmumā Finanšu policija veic kratīšanu, lai atrastu pierādījumus datoru diskos vai USB failos. Šķirties no sava datora un tā failiem uz nezināmu laiku var būt pat liktenīgi uzņēmumam. Toties firmas īpašnieka vārds nokļūst ziņu slejās, ja uz tā darbagalda atrod fiktīvo piegādātāju veidlapas, zīmogus un vēl kaudzi skaidrās naudas. Publicitāte garantēta!

Par īpaši riskantu partneri VID darbinieku acīs tiek uzskatīts, piemēram, nesen radīts uzņēmums ar nominālo valdes locekli no kaimiņu valsts Baltkrievijas. Jo īpaši tad, ja šis uzņēmums nodarbina 1 cilvēku, bet vienlaikus spēj darboties vismaz sešās atšķirīgās nozarēs.

Tad nu tiek pētīts preces ceļš, kā arī tas, vai piegādātājam vispār bijušas iespējas šādu preci piegādāt. Tiek izsekota naudas plūsma.

Ja esat autotirgotājs un pie Jums vēršas pieklājīga izskata latviski runājošs pircējs, piedāvājot lielisku darījumu – iegādāties Jūsu vislabāko automašīnu, tad, ja vien Jūs piekritīsiet noformēt darījumu ar Lietuvas “UAB”, varat būt puslīdz drošs, ka automašīna pēc trim dienām jau ar Latvijas numurzīmēm atkal braukās pa Rīgu, bet VID apšaubīs notikušo darījumu un uzliks Jums PVN uzrēķinu.

Tāpat arī iesakām izvairīties no situācijas, kad uzņēmuma darbinieks vienlaikus ir arī piegādātājs.

Un neatkarīgi no tā, kurš paraksta dokumentus, galvenais atbildīgais būs uzņēmuma vadītājs!

Vai zināt, ka nodokļu optimizācija nav izvairīšanās no nodokļu nomaksas? Lai izvairītos no soda naudām un nopietnākas atbildības, pastāv vairākas pavisam likumīgas nodokļu optimizācijas shēmas. Visam jānotiek atbilstoši Latvijas un Eiropas likumdošanai!

Piemēram, lai samazinātu savas izmaksas par darbaspēka nodokļiem, Lattelecom pirms dažiem gadiem atlaida no darba visus montierus un ar tiem noslēdza līgumus jau kā ar pašnodarbinātajiem. Kad VID izteica aizrādījumu, ka šāda prakse ir likumīga, bet īsti nav pieļaujama, Lattelecom vienojās ar citu uzņēmumu, ka tas nodrošinās šo pašu montieru pakalpojumus ārpakalpojumā. Ar šādu shēmu Lattelecom bija pavisam likumīgi nodrošinājis sev iespēju maksāt mazākus nodokļus par darbaspēku.

Konsultējieties ar speciālistiem un guliet mierīgi!

P.S. Bet jau nākamajā reizē uzzināsiet, kādus dokumentus ņemt līdzi uz VID tematisko pārbaudi. Tiekamies internetā!

Comments are closed.